Ibby

Nagrade Slovenske sekcije IBBY

Slovenska sekcija IBBY je med promotorji mladinske književnosti in promotorji branja, ki delajo neposredno v praksi z mladinsko književnostjo in z mladimi bralci, izbrala prejemnike priznanj in nagrade.

Žirija v sestavi Alenka Veler (predsednica), Mateja Seliškar Kenda in Majda Koren je soglasno izbrala, izvršni odbor Slovenske sekcije IBBY pa potrdil letošnje prejemnike Nagrade in priznanj Slovenske sekcije IBBY. Prejemniki so:

Nagrada Slovenske sekcije IBBY: Igor Longyka

Priznanja Slovenske sekcije IBBY:

  • Marta Grkman Repolusk
  • Metka Kostanjevec
  • Miš založba za organizacijo festivala Bralnice pod slamnikom

Vsem iskrene čestitke!

Podeljevanje Nagrade in priznanj Slovenske sekcije IBBY sofinancira Javna agencija za knjigo RS.

Podelitev Nagrade in priznanj Slovenske sekcije IBBY se bo odvila 29. 11. 2024 ob 12h na Slovenskem knjižnem sejmu na prireditvi Na krilih zgodb (Glavni oder). Prireditev kot že vrsto let soorganiziramo Slovenska sekcija IBBY, Društvo Bralna značka Slovenije – ZPMS, revija Otrok in knjiga (Mariborska knjižnica) ter Sekcija za otroško in mladinsko književnost pri DSP. Podelitvi Nagrade in priznanj bo sledil pogovor z nagrajenimi ustvarjalci mladinske književnosti.

Lepo vabljeni na podelitev!

Obrazložitve:

NAGRADA
Igor Longyka deluje na širokem področju kulture in knjige že vse svoje življenje. Izjemno pomembno je njegovo poklicno uredniško delo pri Veseli šoli in v Pionirju, nenadomestljivo pa  sodelovanje pri Bralni znački, ki ji je predsedoval dobro desetletje in kot član programskega odbora vse do danes pomembno prispeva k njenemu razvoju. Zadnjih dvajset let v okviru Glasbene matice intenzivno ukvarja tudi s promocijo umetniške družine Šantel. Igor Longyka je bil predsednik Bralne značke od leta 1985 do leta 1997, v prelomnem času v zgodovini Slovenije, ko so potekale ključne spremembe tudi na področju mladinske književnosti in branja. Povezoval je založnike, mentorje branja in ustvarjalce. Razvijal je vezi s knjižničarsko stroko – s Pionirsko, z Revijo OIK, z mrežo splošnih knjižnic pa tudi z Zvezo prijateljev mladine Slovenije. Z ekipo sodelavcev je uspešno vpeljal celo vrsto novosti, ki so se v različnih oblikah ohranile vse do danes. To so: motivacijski program S knjigo v svet; vključitev poučne literature v bralna gradiva v celotni nacionalni mreži Bralne značke; sistemsko urejanje nastopov slovenskih ustvarjalcev na šolah, v knjižnicah (tako v Sloveniji kot tudi slovenskem zamejskem in zdomskem prostoru); vključitev Slovenije v Mednarodni knjižni kviz Stiftung Lesen, ki ga je nato nasledil Slovenski knjižni kviz. Pomembno je, da z nagrado Slovenske sekcije IBBY počastimo tudi enega od temeljev smeri našega skupnega delovanja, brez katerega si današnjo krajino mladinske književnosti in bralne kulture težko predstavljamo.  

PRIZNANJA

Marta Grkman Repolusk jedolgoletna šolska knjižničarka na OŠ Toma Brejca Kamnik. S svojim strokovnim, angažiranim in predanim delom ključno sooblikuje področje bralne kulture v lokalnem okolju in širše. Sodeluje v večini vidnejših slovenskih projektov spodbujanja bralne kulture (Bralna značka, Naša mala knjižnica, Noč branja, Križnikov pravljični festival …) ter povezovalno snuje in vodi tudi lastne (Rad berem, Branje je potovanje, Bralni klub, Poletni počitniški tabor, Pravljični krožek …). Vzgojo bralcev združuje z družinskimi dejavnostmi in s tem v knjižno kulturo vključuje tudi starše. Šolsko  knjižnico odpira navzven in jo povezuje z različnimi partnerstvi. V sodelovanju z lokalno skupnostjo organizira tudi večdnevne ustvarjalne tabore, na katerih so izstopajoče pravljične, pripovedovalske in literarne delavnice. S skupino mladih bralcev je zastopala Slovenijo v mednarodnem projektu Ibby Young Readers, v okviru katerega so se avgusta 2024 predstavili v osrednjem programu mednarodnega kongresa Ibby v Trstu. Za svoje delo je prejela nagradi sončnica na rami (2016) in srebrno nagrado Občine Kamnik (2020). Marta Grkman Repolusk premore veliko posluha, potrpežljivosti in ljubeče naklonjenosti do mladih bralcev. »Svojo« šolsko knjižnico je preoblikovala v varno bralno zavetje, v katerem lahko učenke in učenci odraščajo v razmišljujoče bralce. To je izjemno dragocena popotnica za vse življenje.  

Metka Kostanjevec je profesorica slovenščine in vodja šolske knjižnice Prve gimnazije Maribor. Z raznolikimi didaktičnimi pristopi dijakom nudi učno in ustvarjalno podporo ter dodatne vsebine s področja knjižničarstva in knjižnično-informacijskih dejavnosti. Spodbuja jih k branju, organizira šolsko bralno značko, pripravlja in sodeluje pri organizaciji gostovanj ter pogovorov literarnih ustvarjalcev z dijaki. Dijake pripravlja na različne natečaje in jih vključuje v projekte; spodbuja in usmerja jih  v medgeneracijsko sodelovanje na področju branja in priprave razstav v sodelovanju z vrtci, Varstveno delovnim centrom Sonček Maribor in domovi starejših občanov. Poleg tega posredno sodeluje s starši z delom za učbeniški sklad in neposredno s spodbujanjem branja. Že tretje šolsko leto organizira šolsko bralno značko za starše, svetuje tudi staršem dijakov tujcev. Skrbi za ohranjanje tiskane kulturne dediščine, pripravlja tematske razstave, ki presegajo šolsko okolje in gostujejo tudi po drugih šolah, fakultetah, knjižnicah in muzejih. Šolsko knjižnico in Prvo gimnazijo Maribor povezuje v lokalne, nacionalne in mednarodne projekte s področja širjenja bralne kulture in poudarjanja pomena branja. Nenehno spremlja novosti stroke, se dodatno izobražuje in vključuje strokovno znanje v redno delo ter sodeluje v različnih organizacijah na nacionalni ravni. Njeno predano in strokovno delo je dragoceno in navdihujoče.  

Mladinski literarni festival Bralnice pod slamnikom, ki ga pripravlja Miš založba v soorganizaciji z osmimi splošnimi knjižnicami, je bil prvič organiziran leta 2011 in je bil prvi tovrstni festival v Sloveniji. Namenjen je spodbujanju branja med učenci in dijaki, širjenju prepoznavnosti mladinske književnosti, izobraževanju mentorjev ter povezovanju akterjev na področju mladinske literature. V okviru festivala se vsako leto zvrstijo številni dogodki: avtorji obiščejo šole in knjižnice, na nastopih, delavnicah ali pogovorih se družijo z učenci in učenkami, bralkami in bralci. Z literarnim in likovnim natečajem festival spodbuja mlade bralke in bralce k ustvarjanju, mentorjem branja pa namenja strokovne posvete. Festivalska stalnica je tudi obisk tujega avtorja ali avtorice. Iz Občine Domžale, kjer je njegovo žarišče, se je v vseh teh letih močno razmahnil po vsej Sloveniji in sega celo v zamejstvo, povečalo se je število sodelujočih ustanov in kakovostnih dogodkov, število mladih bralk in bralcev, njihovih mentorjev. Festival uspešno nagovarja različne javnosti na različne načine in si je v trinajstih letih pridobil ugled in prepoznavnost ter se trdno umestil na polju promocije mladinske književnosti.nske književnosti prejme priznanje Slovenske sekcije Ibby 2023.

Accessibility