10. oktobra 2024 bomo prvič obeležili Dan slovenskih potujočih knjižnic. Potujoče knjižnice so danes pomemben del knjižnične mreže v Sloveniji in srce mnogih skupnosti, saj omogočajo dostop do knjižničnih storitev ranljivim skupinam ter tistim, ki živijo v oddaljenih krajih ali imajo omejene možnosti za obisk stacionarnih knjižnic. S svojim delovanjem na teh območjih ne le premagujejo geografsko in socialno izolacijo, temveč tudi aktivno spodbujajo bralno kulturo ter se hitro prilagajajo potrebam lokalnih prebivalcev.
—
SLOVENSKE POTUJOČE KNJIŽNICE – “NAŠE POTI SO VEZ MED LJUDMI”
Začetki potujočega knjižničarstva na Slovenskem segajo v leto 1863, ko je Lovro Stepišnik (1834–1912) ustanovil Slovensko bukvarnico na Zgornji Ložnici in knjige v košu nosil od kmetije do kmetije. Letos praznujemo 190. obletnico njegovega rojstva.
Potujoče knjižnice, kot jih poznamo danes, so se v Sloveniji pojavile v 70. letih 20. stoletja, prvi bibliobus je leta 1973 nabavila knjižnica v Kopru.
POTUJOČE KNJIŽNICE V SLOVENIJI DANES
Danes v Sloveniji deluje 14 potujočih knjižnic, ki s 13 vozili obiskujejo 90 občin, mesečno pa se ustavijo na več kot 800 postajališčih, vključno s 16 postajališči v zamejstvu. Imajo skoraj 19.000 aktivnih članov, bibliobusi pa prevažajo kar 83.000 enot gradiva.
Za mnoge ljudi je obisk bibliobusa edini dostop do knjižničnih storitev. Kljub spremembam skozi leta osnovno poslanstvo potujočih knjižnic ter ljubezen do knjig in znanja ostajata nespremenjena. Slovenski potujoči knjižničarji, ki se pogosto soočajo z zahtevnimi delovnimi pogoji, svoje delo opravljajo z veseljem in predanostjo.
SEKCIJA ZA POTUJOČE KNJIŽNICE
Sekcija za potujoče knjižnice pri Zvezi bibliotekarskih društev Slovenije (ZBDS) je bila ustanovljena leta 1996, prvo srečanje potujočih knjižničarjev pa je potekalo že leta 1980 v Ljubljani. Na Bledu so se 10. in 11. oktobra 1994 prvič zbrali tudi bibliobusi. Sekcija povezuje slovenske potujoče knjižničarje ter skrbi za ozaveščanje o pomenu potujočih knjižnic v sodobni družbi. Organizirajo bienalne festivale bibliobusov in strokovna srečanja, pri čemer je letos maja v Ljubljani potekalo že 22. Letno izdaja tudi časopis Potujoče novice.
Več informacij o slovenskih potujočih knjižnicah najdete na spletni strani Sekcije za potujoče knjižnice in v Potujočih novicah.