kaj delamo | kako delamo | od blizu
Ime: Zveza bibliotekarskih društev SlovenijeSkrajšano ime: ZBDSDŠ: 93212151TR: 02010-0014608845EU PIC: 881190875OID: E10361264
Damjana Vovk, predsednica Magdalena Svetina Terčon, podpredsednicaNeža Podjavoršek, podpredsednica
Zveza bibliotekarskih društev SlovenijeTurjaška 11000 Ljubljana
E-naslov: *protected email* Tel. št.: 01 2001 176
Zveza bibliotekarskih društev Slovenije je prostovoljno, nevladno in nepridobitno strokovno združenje, ki povezuje bibliotekarska in druga strokovna društva ter druge pravne osebe zasebnega prava in posameznike s področja knjižnične in informacijske dejavnosti v Republiki Sloveniji in tujini. Trenutno je v Zvezo včlanjenih osem območnih bibliotekarskih društev (Ljubljana, Maribor, Celje, Koroška, Gorenjska, Pomurje, Primorska, Dolenjska) in združuje preko 1.300 slovenskih knjižničark in knjižničarjev. V Zvezi se društva in druge osebe združujejo z namenom, da pospešujejo razvoj knjižničarske stroke in dejavnosti ter utrjujejo njen položaj v družbi, medsebojno sodelujejo in koordinirajo dejavnosti, obravnavajo ter razrešujejo strokovna vprašanja, ki so skupnega pomena, sodelujejo pri razvoju knjižnične dejavnosti, knjižnic in knjižničnega sistema Slovenije ter zagotavljajo profesionalno integriteto knjižničnih delavcev v Sloveniji. Zveza se pri svojem delu zavzema za najvišjo možno raven profesionalnega delovanja ter za razvoj in varovanje demokratičnih načel širše družbene skupnosti.
Temeljni cilji Zveze bibliotekarskih društev Slovenije so:
Zveza bibliotekarskih društev Slovenije uresničuje namen in cilje z izvajanjem naslednje dejavnosti:
Občni zbor je najvišji organ upravljanja ZBDS. Sestavljajo ga izvoljeni delegati rednih članov ZBDS. Občni zbor sprejema dokumente združenja, programe in poročila o delu, odloča o materialnem poslovanju, sprejema splošne akte, voli in razrešuje vodstva organov združenja, Sklepa o članskem prispevku itd.
Predsednik predstavlja in zastopa ZBDS. Organizira in vodi delo in poslovanje ZBDS, sklicuje redne seje občnega zbora, sklicuje in vodi seje izvršnega odbora in upravnega odbora, izvaja sklepe občnega zbora in upravnega odbora, koordinira delo delovnih teles ZBDS in izvaja druge naloge, ki mu jih poverita občni zbor in upravni odbor. Zveza ima dva podpredsednika. Podpredsednik v skladu s pooblastili nadomešča predsednika v njegovi odsotnosti in opravlja naloge, za katere ga pooblasti predsednik.
Upravni odbor je organ upravljanja ZBDS. Njegovi člani so predsedniki oziroma zakoniti zastopniki rednih članov ZBDS, predsednik strokovnega odbora ter predsednik in podpredsednika ZBDS. Upravni odbor obravnava predloge poročil in programov dela ZBDS, obravnava predloge statuta, pravilnikov, etičnega kodeksa ter sprememb in dopolnil splošnih aktov ZBDS. Potrjuje poslovnike ZBDS, občnemu zboru predlaga ustanovitev oziroma ukinitev sekcij in strokovnih komisij, imenuje glavnega urednika in člane uredniškega odbora revije Knjižnica, odloča o sprejemu oziroma izključitvi člana, predlaga včlanitev ZBDS v mednarodna knjižničarska združenja itd.
Izvršni odbor je operativni organ ZBDS in deluje tudi kot posvetovalni organ predsednika ZBDS. Izvršni odbor sestavljajo predsednik, oba podpredsednika, predsednik strokovnega odbora, strokovni tajnik in blagajnik ZBDS.
Strokovni odbor je strokovni organ ZBDS, ki vodi in koordinira delo stalnih delovnih teles (sekcij) ZBDS. Strokovni odbor sestavljajo predsedniki sekcij in predsednik ZBDS.
Nadzorni odbor opravlja nadzor nad delom in finančno-materialnim poslovanjem ZBDS ter poroča o tem občnemu zboru. Za svoje delo je odgovoren občnemu zboru. Nadzorni odbor je društveni organ nadzora nad delovanjem ZBDS, ki je za svoje delo odgovoren članom ZBDS in skupščini. Ima tri člane, ki jih izvoli skupščina ZBDS.
Častno razsodišče spremlja spoštovanje načel in določb etičnega kodeksa, statuta in drugih aktov, ki obvezujejo člane in organe ZBDS.
ZBDS ima stalna in začasna delovna telesa. Stalna delovna telesa so sekcije. Začasna delovna telesa so strokovne komisije. Strokovne komisije delujejo v okviru sekcij ali strokovnega odbora ZBDS. Strokovna komisija se na predlog sekcije ustanovi za preučitev določenih teoretičnih ali praktičnih vprašanj in pripravo predlogov strokovnih rešitev s področja delovanja sekcije. Strokovni odbor lahko predlaga upravnemu odboru ustanovitev strokovne komisije za preučitev določenih teoretičnih ali praktičnih vprašanj in pripravo predlogov strokovnih rešitev s širšega področja delovanja ZBDS.