Od nas se je poslovil Stane Bahor, dolgoletni predsednik Zveze bibliotekarskih društev Slovenije (1997 – 2001), prejemnik Čopove diplome (1996) in nagrade Kalanovega sklada (2003).
Veliko pozornosti je posvečal uveljavljanju poklicne kulture in etike, izobraževanju in usposabljanju. Med aktualnimi temami, ki so bile obravnavane v času njegovega mandata, so bile predvsem profesionalnost in kakovost bibliotekarskega poklica, spremenjena vlogo knjižničarjev v pogojih sodobne informacijske družbe, še zlasti z vidika informacijskega opismenjevanja uporabnikov ter sožitja starih in novih informacijskih virov v knjižnicah. Vedno je poudarjal, da »si moramo knjižničarji prizadevati za uveljavljanje našega družbenega statusa in ustrezno slediti in sprejemati izzive sodobne informacijske družbe kot možnost za krepitev naše profesije«.
V tem obdobju so bile osrednje teme tridnevnih strokovnih posvetovanj: Profesionalnost in kakovost v knjižničarstvu (1999), Tradicionalni mediji in sodobna informacijska družba (2000), Digitalna knjižnica (2001), Knjižničarji pred novimi izzivi (1997) in Normativni položaj knjižničarstva (1998). Najširši strokovni javnosti so bila predstavljena najbolj aktualna dogajanja v stroki, hkrati pa so bila posvetovanja zasnovana tudi kot ena od oblik permanentnega izobraževanja knjižničarjev (uvrščena so bila tudi v katalog stalnega strokovnega spopolnjevanja strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju). Spodbujal je raziskovalno delo v teoriji in praksi v bibliotekarstvu in mejnih znanostih ter se aktivno vključeval v razvoj bibliotekarske stroke. Leta 2001 je pripravil prispevek o zgodovini slovenskega knjižničarskega zduženja za ugledno ameriško enciklopedijo o bibliotekarstvu – 2. izdajo Encyclopedia of Library and Information Science.
V času njegovega mandata je Zveza pridobila status društva v nacionalnem interesu na področju kulture in spletno stran je bila registrirana na domeni zbds-zveza, ki jo še vedno uporablja. Zelo se je angažiral v prizadevanjih za čim boljši Zakon o knjižničarstvu in Zakon o avtorski in sorodnih pravicah ter se aktivno vključeval v prizadevanja za sprejem standardov in pripravo predlogov normativnih aktov za naša področja delovanja.
Zaslužen je tudi za velik prispevek Zveze k informacijskem opismenjevanju uporabnikov knjižnic, saj so se takrat pod okriljem Zveze slovenske knjižnice pridružile mednarodnemu konzorciju Eifl Direct in tako omogočile dostop do elektronskih revij.
Vedno je poudarjal pomen stanovskega društva pri razvoju stroke. Od začetka ustanovitve je društvo skrbelo za postavitev celotnega slovenskega knjižničnega sistema in ko se je sistem razvijal, so naloge postopama prehajale na druge ustanove. Vloga stanovskega društva pa ves časa ostaja, saj je edino, ki združuje in povezuje vse slovenske knjižničarje.
Zapisala: Irena Sešek